Tip: Jak vyzrát na domácí praxi?

28.04.2019

Podložka se s tichým gumovým šustěním odroluje, já si sundávám ponožky, postavím se na začátek, spojuji dlaně a jsem připravena na svou domácí praxi. Dole řve televize, venku hučí silnice a mě napadá tisíc věcí, které bych měla udělat ještě než začnu cvičit. S lítostivým povzdechem vzpomínám na uklidňující, skoro až mystickou atmosféru jógového sálu, kde se tak dobře cvičí... Možná tu podložku raději zase sroluji a počkám si, až mi vyjde čas skočit si na lekci!

Ale... není škoda takto omezovat svou léčivou praxi na jedno místo, jeden čas? Společné cvičení je úžasné, ale ne vždy to jde a jóga je především niternou záležitostí. Když ji nebudeme omezovat prostorově ani časově bude nás povznášet kdykoliv a kdekoliv. Jak si tedy pomoci, aby praxe hladce plynula a myšlenky nerušily? Stačí pár malých pravidel a hned to půjde hladce!

1. Odhodlání 

Na začátku každé změny stojí myšlenka, která je hybnou silou našeho života. Pokud se rozhodnete, že pravidelná praxe jógy je pro vás zdravá a přínosná, zaměřte se mobilizaci vůle, která vás přenese přes každou lenost a pochybnost. Sebedisciplína (tapas) je jednou se základních vlastností, které nás vítají v dospělosti. Neděláme již věci proto, že nám je někdo přikáže, ale protože si uvědomujeme jejich důležitost pro náš život. Nepotřebujeme již vůdce, protože jsme schopni být sami sobě vůdcem. 

2. Vytvořte si rituál

Nyní jsme již pevně rozhodnuti, že do toho jdeme - sami se sebou. Abychom utišili mysl, která nám vyjmenovává tisíce důvodů proč se na to zrovna teď vykašlat, vytvoříme si vlastní jógový rituál. K tomu budeme potřebovat určení jednoho času (např. po probuzení, po práci, před spaním), který budeme neochvějně dodržovat. Zde si můžeme také určit pravidla a "volna", kdy si cvičení odpustíme, abychom měli prostor také pro regeneraci. Spolu s časem je dobré vytvořit si jedno místo, které bude sloužit pouze ke cvičení jógy. Ať už doma nebo na zahradě, mělo by to být místečko, kde budete chodit pouze cvičit jógu. Pravidelné cvičení na stejném místě vytvoří návyk a mysl se naučí automaticky zklidnit ve chvíli, kdy se na místo dostanete. Takový vlastní jógový sál, který může sestávat třeba jen z podložky. Rituál můžete dozdobit a podpořit dalšími prvky - zapálením svíčky, kratičkou modlitbou/ poděkováním, zapnutím oblíbené hudby či videa..

3. Samotná praxe - jak na ni?

Abyste nemuseli nad cvičením dlouze přemýšlet, připravte si předem sestavu, na které budete pracovat. Úžasná je Ashtanga jóga, nebo pomalejší Rišikéšská sestava. Máte-li rádi variabilitu, využijte youtube, který je plný krásných cvičebních lekcí. Má největší oblíbenkyně je již několik let Lesley Fightmaster. Poté, co proniknete do jógy hlouběji, nechte se vést svým tělem, které samo napoví, jaké pozice zrovna potřebuje. Nezapomeňte svou praxi obohatit také o dechová cvičení, meditaci a relaxaci.


Léto je úžasný čas pro nový začátek, tak nezapomeňte - odhodlání, rituál a hurá na to :) Přeji hodně štěstí do vlastní praxe!