Zamyšlení: můžu něco změnit?

03.07.2019

Lidstvo stojí na pokraji katastrofy a všichni si uvědomujeme, že politická a ekologická situace má k dokonalosti daleko. Přesto nechodíme k volbám, protože to nemá smysl, nakupujeme tuny zbytečných produktů v plastech, jíme jedy bez ohledu na to odkud přišly a každý den na tisíc způsobů přispíváme velkým dílem k ničení našeho životního prostředí. Žijeme v systému, který je tak nastaven a takto nás vede. 

Chtěli bychom s tím něco dělat, ale je to jako boj s větrnými mlýny. Nevíme ze kterého konce začít a jak najít rovnováhu mezi vlastním pohodlím a zodpovědností. Neustále posloucháme demotivační názory typu: "sám nic nezmůžu", "to by museli něco dělat všichni" či "s tím nic nenadělám, tak se tím raději nebudu zatěžovat". Taky Vás tyto argumenty tak štvou, nebo jim sami podléháte? Jak s nimi bojovat a proč vlastně? 

Člověk je stádový tvor. Skupina má na názor jedince obrovský vliv, větší, než si vůbec připouštíme. Strach odlišovat se, vybočovat z davu a dělat vlny je v nás hluboce zakořeněný, společně s pudem sebezáchovy, se kterým těsně souvisí. Nechceme se odlišovat, aby se to neobrátilo proti nám. Nechceme být středem pozornosti, protože v davu lépe skryjeme sebe i své činy.
A zde tkví příčina problémů. Naučili jsme  mlčet, zavírat oči a přenášet veškerou svou zodpovědnost na celek a ostatní - ať už sousedy, celý národ či svět. Neumíme přijímat situace takové jaké jsou ani s nimi bojovat a tak si jen stěžujeme a stěžujeme a žijeme ve věčném napětí.
Ve skupině je síla. Ovšem bez jednotlivců by skupina nebyla. Každý z nás je originál a máme mnohonásobně větší potenciál než celek. Každý jedinec může skupinu neskutečně ovlivnit - stačí se podívat jak rádi následujeme autority a milujeme hrdinské příběhy o lidech, kteří svět změnili.  Neuvědomujeme si, že každý jsme potencionálním hrdinou - pokud se nebudeme bát přijmout svůj díl zodpovědnosti. A pak stačí jít příkladem, který osloví pár lidí kolem a myšlení celku se začne proměňovat.

Co říká jógová filozofie?

Dle jógy a buddhismu je příčinou všeho utrpení ve světě avidjá - nevědomost (a - ne, vid - vidět, poznávat, existovat). Jedná se o jednu z pěti kléší, které jsou hlavní příčinou sobectví mezi lidmi. Nevědomost neznamená nevzdělanost. Bez ohledu na náš věk, postavení a vzdělání, avidjá nám zabraňuje vidět pravou podstatu věci a zaslepuje nás. Vše co je pomíjivé se nám jeví jako trvalé a tak celý svůj život věnujeme střádáním dalších a dalších věcí, abychom si na jeho sklonku uvědomili, že nám štěstí stejně nepřinesly. Avidjá je dle východní filozofie hlavní příčinou reinkarnace. Neustále se vracíme do koloběhu zrození a smrti abychom nalezli to, co je věčné. 

Svět na kterém nám bylo dáno žít, může být nádherným místem. Je to škola, která nás učí rozlišovat dobré od zlého, trvalé od pomíjivého, hmotné od nehmotného a mnoho dalšího. Jistě - jednou i naše planeta pomine, ale to nám nedává právo ji ničit. Po nás zde přijdou naše děti a jejich děti a naše dnešní chování bude určovat jejich budoucnost a míru dalšího utrpení.

Áhinsa je tím nejdůležitějším pilířem jógy. Nenásilí. Neubližování žádným žijícím bytostem - ať už sobě, druhým lidem, zvířatům či přírodě. Často ubližujeme nevědomky, zaslepení avidjou. Praxe áhnisy vyžaduje razantní změnu myšlení a přístupu k životu. 

Každý jsme zodpovědný především sám za sebe a za své vlastní činy. Jak hodně jste vnímaví vůči všemu, co se kolem děje? Zkuste si odpovědět na několik otázek a prozkoumat svůj vlastní postoj:

  • Jakým dílem přispívám k uzdravení světa?
  • Jakou mám zodpovědnost třeba jen za své město, vesnici či zahrádku?
  • Byl mi dán dar života - jak ho využívám? Ženu se za správnými cíli?
  • Jak hodně mě ovlivňuje myšlením lidí kolem?
  • Co na to všechno říká moje svědomí?
  • Obhájím sám/sama před sebou/ Bohem argument "nedělal/a jsem nic, hřešil/a jsem proto, že to dělali ostatní"? Ubírá to můj díl viny? Zmenšují hříchy ostatních mou vlastní vinu? 

Na závěr... 

Jak začít se změnou? Na to existuje spousta návodů, ten správný přímo na míru si však můžete vytvořit jen vy sami analýzou svého přístupu a životního stylu. Ve chvíli, kdy začínáme s jógou, otevíráme dveře všem pozitivním změnám a ty se postupně do našeho života vkrádají - všimli jste si? :)

  • Udělejte si seznam deseti maličkostí, které můžete ve svém životě změnit a ulehčit životnímu prostředí. Budete-li mít chuť, sdílejte je v komentářích, ať se vzájemně inspirujeme.
  • Hledejte v životě rovnováhu. Vyhýbejte se lhostejnosti a otupělosti stejně jako extrémní přecitlivělosti, která Vás bude ničit. 
  • Měňte a ovlivňujte věci, které jsou ve Vašem dosahu. 
  • Uvědomte si nebezpečí konfirmačního zkreslení, které Vás naučí vidět jen špatné zprávy, povede Vás do depresí a zpět k otupělosti. 
  • Předávejte, sdílejte a šiřte zkušenosti předků a lidstva, které těžkou cestou došly až k Vaší osobě. Vyhněte se násilnému vnucování názorů.

Znovu si vzpomeňme na hrdinské příběhy o lidech, kteří se nebáli postavit většině. Kteří si dopřáli svobodu vlastního názoru a postoje. Jsme tvorové sociální a máme za sebe navzájem zodpovědnost. Skupině a celku prospíváme ne svou přizpůsobivostí, ale svou jedinečností a odvahou.