Jóga

Pobyt pro maminky s dětmi: 5.-7.4.2024 v Polsku, Wisle

Whatsapp skupina:  ZDE

Jóga nidra pro sladké usínání


Bojujete s večerním uspáváním? Vyzkoušejte vedené relaxace pro děti, které jim pomohou zklidnit tělíčka i myšlenky. Podpoříte zároveň koncentraci, paměť, imunitní systém a rozvoj fantazie. Čtěte více ->

Laktační poradenství

V roce 2020 k nám přišla naše milovaná princezna, která nám změnila život. Problémy s kojením, které jsem do té doby považovala za úplně přirozenou samozřejmost, mě dovedly k hlubokému studiu tohoto tématu. Minulý rok jsem si splnila sen a přihlásila se na kurz pro laktační poradkyně Mamily, který jsem úspěšně absolvovala. 

Velice bych si přála pomoci co nejvíce maminkám, aby jejich první společné dny a týdny s miminkem byly krásné a pohodové. Protože kojení není jen jídlo, je to především krásný nástroj vztahové výchovy. 

Pokud tedy čekáte miminko, neváhejte mi napsat a společně se na kojení připravíme tak, abychom předešly častým potížím. Jsem tu pro Vás i pokud již nějaké potíže vypukly a ráda Vám pomohu hledat cestu.

Proč je dnes laktační poradenství tak důležité?

Když mi před pár lety kamarádka řekla, že spěchá na setkání s laktační poradkyní, v duchu jsem se zasmála. "Vždyť kojení je přirozená věc, co na tom chceš řešit?" Ve svém okolí jsem nikoho neviděla kojit a v podstatě jsem vůbec neviděla jak se o malé děti pečuje. A s největší pravděpodobností jsem proto po porodu tak tvrdě narazila. Žádné instinkty nenaběhly, vše bylo špatně a nic nešlo. Po dvou měsících tvrdého boje jsem konečně zavolala laktační poradkyni, díky které se mi podařilo kojení na poslední chvíli zachránit a já nechápala, proč jsem to neudělala hned.

Kojení je to, co z nás dělá savce. Je považováno za tu nejpřirozenější samozřejmost a zároveň za velikou vědu. V minulosti si navzájem pomáhaly kojit ženy. Na kojení totiž záviselo přežití mláděte a proto bylo velmi podporováno. Babičky, maminky, sestry, kamarádky se dělily se o své zkušenosti a pomáhaly si. S příchodem éry komunistické separace a umělého mléka se však tyto znalosti postupně vytratily. Porody se přenesly do nemocničních prostředí, kde jsou na vše tabulky a jednotné postupy. Dlouhodobé úspěšné kojení začalo být považováno za něco divného, naopak vyplakané dítě ve své postýlce v zavinovačce s dudlíkem bez matky jako standard.

A tak již v od prvních hodin a dnů po porodu dochází k velké spoustě nejrůznějších zásahů, které narušují přirozený proces rozkojování. Každá žena i miminko na tyto zásahy reagují jinak. I přesto, že ženy mají prsy dva a jsou evolučně nastavené na kojení dvojčat (kdyby se náhodou poštěstilo), velká spousta maminek odchází s dokrmem již z porodnice. A doma se začnou řetězit nejrůznější potíže, na které okolí nezná jinou pomoc než flaškou s umělým mlékem, která často zapříčiní konec kojení. Protože se neřeší příčina, ale následek.

A tak místo krásných prvních dnů plných odpočinku a sžívání maminky bojují za to, aby vůbec byly schopné nakrmit své děťátko. Strach o zdraví svého miminka, vlastní fyzická bolest - to všechno dokáže ženy dostat na psychické dno a není se proč divit, že kojení tak končí ještě dříve, než mělo šanci pořádně začít. Potíží s kojením využívají výrobci umělého mléka, kteří ve svých reklamách malují harmonický svět se svým produktem, díky kterému jsou maminky i miminka tak spokojená. Ovšem o zdravotních rizicích pro matku i dítě se již nezmiňují. Pořádají školení pro pediatry a porodnice, vybavují již těhotné ženy brožurkami se zavádějícími informacemi o kojení a dárečky v podobě dudlíků. Umělé mléko je skvělý nástroj a ženy se často dozví právě od laktační poradkyně, že je potřeba miminko dokrmit, ovšem je potřeba k tomu přistupovat jako k léčivu či nástroji pro překonání obtíží. Neměla by se z toho stát první volba, jak krmit miminka. A už vůbec by propracovaný marketing výrobců neměl problémy s kojením vytvářet jen proto, aby firmám rostly zisky.

"Kojí nebo nekojí celá společnost"

Existují i jiné cesty jak potíže překonat, metody které vyzkoušet, ale o těch se moc neví. Občas jsou to jednoduché kroky, občas je potřeba trpělivost a delší snaha. Například při nutnosti podání dokrmu každý ví, že na to máme flašky. Méně známe ale je, že podávání dokrmu lahví či moderněji stříkačkou vede velmi často k bojkotu a ještě větším nervům. Přitom dokrmovat lze mimo jiné také cévkou přímo na prsu, které je tak neustále stimulováno k tvorbě a čímž se maminka i miminko učí kojit kojením. Cévka navíc stojí jen pár korun. Dokrm přímo na prsu pomůže překlenout období než se tvorba mléka navýší, nebo než miminko začne jíst a poté lze pokračovat v klasickém krmení a kojení. Protože kojení není vše nebo nic. Každá kapka se počítá a kromě příjmu mléka má kojení velkou spoustu dalších benefitů.

Úkolem laktačních poradkyň je pomoc při potížích s kojením. Laktační poradkyně a maminka společně hledají příčiny potíží a pracují na jejich odstranění, mezitím se soustředí na to, aby miminko bylo spokojené a získávalo dostatek výživy. Laktační poradkyně také učí maminku jak rozpoznávat nejrůznější signály miminka, jak na ně přirozeně reagovat a poskytuje psychickou podporu. V neposlední řadě také šíří osvětu zejména zejména mezi těhotnými ženami, aby se mohlo potížím předcházet. Zastupuje tak roli zkušených kojících žen z rodinného kruhu, které v minulosti zejména prvorodičkám uměly pomoci.

Abych se poprala s vlastními kojícími problémy, hluboce jsem se ponořila do studia celé problematiky. Téma mě zaujalo natolik, že jsem se přihlásila na kurz občanského sdružení Mamila, které je dle mého názoru špičkou v oboru. Mají velmi obsáhlé kurzy a znalosti je třeba pravidelně obnovovat, jejich postupy jsou v souladu s přirozeností, spolupracují s předními světovými lékaři, vycházejí z evidence-based medicíny a studií a nenechají se sponzorovat žádným výrobcem umělého mléka. V neposlední řadě jsou to úžasné ženy, které se snaží napravovat chyby v systému a zachránily kojení velké spoustě maminek, včetně mě.