Tip: knihy nejen o józe, které prostě musíte přečíst!

28.05.2018

Krása jógy nezačíná ani nekončí pouze na podložce. Mnoho moudrosti i odpočinku skýtají knihy, jejichž čas přichází spolu s časem teplých prázdninových večerů. Zkuste se začíst do některé z knih o józe a objevte nový rozměr poznávání sebe sama a starobylého jógového učení. Níže najdete několik tipů na mé oblíbené knihy o józe. Četli jste některé z nich? Jak se Vám líbily? Nebo máte nějaké své oblíbené? Pokud ano, neváhejte se s nimi podělit v komentářích!

  1. Jóga sútry jsou nejstarší dochovaný text o józe a jejich osmi pilířích, který provází jógíny již zhruba 2400 let. Kniha obsahuje 196 aforismů, které nelze číst jedním dechem. I když na první pohled působí stručně, skrývají v sobě mnoho moudra, nad kterým je potřeba občas trochu hloubat. Ocení především rekreační čtenáři, kteří neradi čtou tlusté knihy, ale raději si přečtou pár řádků inspirace pro každý den. 
  2. Učím se jógu a vůbec všechny knihy od Andrého Van Lysebetha. Lysebeth byl belgickým učitelem jógy, který studoval u Svámího Šivanandy a Pattabhiho Joise. Vydal spoustu čtivých knih o různých jógových tématech. Já čtu momentálně Jógu mysli a jsem opět unesená! 
  3. Jóga krok za krokem od svámího Gítanandy opět není myšlena na jedno přečtení. Zde si můžete každý týden přečíst jednu lekci, která Vás jen na pár stranách seznámí s anatomií, filozofií a dalšími oblastmi jógy. Navede Vás k několika cvikům, které pak během celého týdne budete cvičit. A takto postupujete krok za krokem až ke konci knihy :) Kniha vznikla z materiálů korespondenčního kurzu, který svámí vedl se svými žáky. Všichni zájemci o studium s ním museli zvládnout "základy jógy" z knihy, jejíž studium je na 52 týdnů.
  4. Jak na to Meditace Davida Fontany je mou oblíbenou knihou už jen pro své krásné a jemné provedení se spoustou příjemných obrázků. Velice dobře se čte a čtenář se k ní vždy rád vrací, neboť je v ní zachycena velká moudrost a množství meditačních cvičení.
  5. Jama a nijama od Evy Skalické je opět příjemné a důležité čtivo o prvních dvou pilířích jógy.
  6. Ásana a všechny knihy od Míly Mrnuštíkové se velice dobře čtou a seznámí Vás se vším, co jste o józe kdy chtěli a potřebovali vědět. Po přečtení těchto knih jóga nebude jen cvičením, které po někom slepě opakujete. Budete znát a chápat význam a důležitost jednotlivých prvků jógy. Knihy naleznete v knihovnách (obvykle vědeckých), nebo si je můžete objednat přímo u paní Mrnuštíkové.
  7. Ashtanga Vinjása jóga od Gregora Maehleho je kompletním průvodcem první/druhou sérií Ashtangy. Navede Vás do jednotlivých pozic, vysvětlí jejich anatomii a účinky a seznámí se vším, co je s Ashtangou spojené.
  8. Psychosomatika, proč a jak funguje? od autorek MUDr. Jarmily Klímové a Mgr. Michaely Klímové již sice není přímo o józe, ale nesmí chybět na polici žádného člověka, který na sobě pracuje a který chce mít život (a zdraví) ve svých rukou. Autorky popisují příčiny nemocí z mnoha perspektiv - biologické, energetické, psychické, sociální a spirituální. Možná, že po přečtení této knihy Vám hodně věcí "zapadne" na své místo...
  9. Alychymista od Paola Coelha je velice známá a čtivá kniha, která je nádhernou metaforou hledání našeho životního příběhu.