Tip: Hudba na jógu s odkazy na playlisty

22.10.2018

Správně vybraná hudba dokáže při cvičení rozproudit energii a dodat sílu či úplně ztišit tělo i mysl. Pomůže nám navodit stav mysli, který právě potřebujeme a umocnit zážitek z praxe jógy. Cítíme-li se emočně vyčerpaní, neklidní a naše mysl se ne a ne zastavit, pak nám může být hudba skvělou oporou a společníkem. U pokročilejší praxe je však dobré se od hudby odpoutat a přijmout ticho či zvuky denního života kolem sebe. Jen tak budeme schopni ponořit se do svého nitra bez uměle vyvolávaných emocí.

Na lekcích jógy se můžete nejčastěji setkat s různým zpracováním indických manter. Mantra je mocný nástroj k překlenování myšlenkových pochodů - jedná se o neustálé opakování slabik či veršů, které nám pomáhají zkrotit létající myšlenky a zaměřit je jedním směrem - do přítomnosti. Mantry najdeme ve většině náboženství - i modlitba růžence je forma mantry. Je jen na nás, zda-li mantru použijeme jako oslavný zpěv či modlitbu, či jako nástroj pro zlepšení koncentrace.


1. Deva Premal - tato umělkyně nemůže chybět v žádném playlistu. Její čistý hlas s Vás sundá všechno napětí a během chviličky naladí na cvičení.


2. Krishna Das - začne zlehounka a pěkně Vás rozdovádí tempem i rytmem. 


3. WAH! - Za tohoto interpreta jsem moc vděčná - pozitivní melodie Vás příjemně naladí a jsou skvělé pro cvičení Vinyasy. 


4. Ajeet Kaur - Uklidňující meditativní hudba se hodí k pomalejším stylům cvičení i na meditaci.


5. MC Yogi - netradiční moderní pojetí určitě stojí za poslech. Kdo má rád rap, nechť určitě vyzkouší!

Jak se Vám tato hudba líbí? Máte své oblíbené interprety o které byste se chtěli podělit? Cvičíte rádi s hudbou, nebo raději bez? Budu se těšit na Vaše komentáře!