Procházka v lese všemi smysly

25.05.2023

Milí přátelé, 

dnes bych se s vámi chtěla podělit o své milované místo v přírodě Je to les, kterým se s mou princeznou často vracíme z lesní školky. Cesta je to docela dlouhá, a aby to Sabri hezky uteklo a nestěžovala si na bolavé nohy a kdoví co ještě, snažíme se obdivovat les všemi smysly, hledat poklady v podobě kamínků a šišek a objevovat jeho tajemství. 

  • Sledujeme stromy a zkoumáme, ze které strany roste mech. 
  • Posloucháme zvuky větru, vody a hádáme, kolik ptáků zrovna zpívá. 
  • Občas zahledneme srnku, káně či zajíce. Často se zasekneme u šneka či nějakého brouka a pozorujeme, jaký v lese vede život. 
  • Pořádně se soustředíme, abychom po kládě přešly přes potok. Pouštíme po něm listy jako lodičky a jsme nadšené, že určitě doplují až do moře. 
  • Vnímáme vůni země, listí a hlíny. Dotýkáme se kůry, kamenů a bláta. 
  • Sbíráme kytičky pro babičku nebo děláme domečky pro myšky. 
  • A dýcháme čerstvý vzduch plný kyslíku. 

Les mi dává klid, radost a energii. Sabri mi nedovolí ztrácet se v myšlenkách, ale pomáhá mi být v přítomnosti lépe než cokoliv jiného. A Sabri poznává zdravý a jednoduchý svět kolem. Zpočátku říkala, že se v lese bojí a neustále si vytírala špinavé ruce od hlíny, dnes už beze strachu řádí a říká, že les je její krásné a oblíbené místo. Snad v ní jednou zůstane láska a úcta k naší planetě.

Jsem tak vděčná, že žiji v zemi, ve které jsou lesy. Ač většinu času trávím v betonu, vždy jsou někde poblíž zelené plíce země, do kterých se dá utéct. Všichni jsme propojeni s přírodou, ať už v ní trávíme čas, nebo ne. Když dýcháme, vyměňujeme si energii se světem kolem. Vdechujeme kyslík, který nám dodávají stromy a rostliny. Vydechujeme oxid uhličitý, který ony potřebují k fotosyntéze. Tímto způsobem jsme propojeni se všemi živými bytostmi na této planetě. Dech je základ života a skrze dech získáváme mnohem více energie než z jídla či vody. Jak často dýcháme opravdu zdravý vzduch?

Jarní období je dokonalým časem pro očistu v lese. Element dřeva vládne přírodě a dodává nám sílu a vitalitu. Což tedy takhle vyrazit na procházku s dětmi nebo sami? Mysl si v záplavě zeleně skvěle odpočine a pročistí. Na procházce můžete přidat krátké protažení a pránajámu a vyživit tak všechny úrovně své bytosti. 

Snad Vás tento příspěvek trochu namotivuje na chvíli se vytratit z betonové džungle a pěstovat lásku k naší přírodě. Máte své oblíbené místo? Nebo jste ho ještě neobjevili? Přidejte do komentářů fotku nějaké své lesní ásany a přijďte si 7.6. (pokud počasí dovolí) zacvičit do lesa se mnou zdarma

https://www.simijoga.cz/l/joga-pranajama-v-lese